Tájékoztató a tankötelezettségről

MI A TANKÖTELESSÉG?
A gyermek abban az évben, melynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, tankötelessé válik.
A 2025.08.31. napjáig a hatodik életévüket betöltő gyermekek, akik 2018.09.01.-2019.08.31. között születtek, 2025-ben tankötelessé válnak.

MIKOR KEZDŐDIK?
A tankötelezettség teljesítése a tanév első tanítási napján kezdődik. (szeptember 1.)

MI A FELTÉTELE?
A tankötelezettség megkezdésének a feltétele, hogy a gyermek értelmi, lelki, szociális és testi fejlettségének állapota elérje az iskolába lépéshez szükséges szintet. (iskolaérettség)

A TANKÖTELEZETTSÉG MEGKEZDÉSÉT LEHET-E HALASZTANI?
A tanköteles korú gyermek csak a következő évben válik tankötelezetté, ha további egy év óvodai nevelésben vesz részt a szülő kérelmére a felmentést engedélyező szerv (Oktatási Hivatal) döntése alapján, vagy ha a szakértői bizottság a szülői kérelem benyújtására nyitva álló határidő előtt a gyermek további egy évig óvodai nevelésben való részvételét javasolja. (SNI vagy BTMN esetében)
Szülői kérelem hiányban a gyermek tankötelezettsége megkezdésének halasztását a gyámhatóság is kezdeményezheti.
A szülő, vagy a gyámhatóság a kérelmét legkésőbb 2025. január 18-ig nyújthatja be.
Ha a gyermek az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget korábban eléri, az Oktatási Hivatal a szülő kérésére engedélyezheti, hogy a gyermek hatéves kora előtt megkezdje tankötelezettségének teljesítését.
A tankötelezettség megkezdésének halasztását kizárólag egy alkalommal egy nevelési évre lehet kérelmezni. Legkésőbb a gyermek 7. évének augusztus 31-ig történő betöltése után kezdődő tanévben a gyermek meg kell kezdje tankötelezettsége teljesítését.

MEDDIG LEHET A KÉRELMEKET BENYÚJTANI?
2025. január 18-ig.

BENYÚJTHATÓ-E A KÉRELEM HATÁRIDŐ UTÁN?
A határidő jogvesztő, azaz 2025. január 18. után semmilyen módon nem nyújtható be kérelem.

AZ OKTATÁSI HIVATAL DÖNTÉSE VISSZAVONHATÓ-E?
A Hivatal a döntését a szülővel határozat formájában közli, a határozat kötelező érvényű. Amennyiben a Hivatal helyt ad a kérelemnek, a gyermek egy tanévvel később válik tankötelessé. Ez azt jelenti, hogy még egy nevelési évig kötelező módon óvodai ellátásban fog részesülni. A szülő nem hagyhatja figyelmen kívül a Hivatal határozatát, és azzal ellentétes módon nem dönthet úgy, hogy mégis iskolába íratja gyermekét.


MILYEN INDOKOK ALAPJÁN NYÚJTHATJA BE A SZÜLŐ A KÉRELMET? A kérelemhez minden olyan dokumentum csatolható, mely a kérelemben foglaltakat alátámasztja, igazolja. (pedagógia szakszolgálat szakértői véleménye, pedagógiai szakvélemény, szakorvosi igazolás stb.)

NYÚJT-E AZ ÓVODA SEGÍTSÉGET ANNAK ELDÖNTÉSÉHEZ, HOGY BENYÚJTSA-E A SZÜLŐ A KÉRELMET?
Természetesen, igen. Fogadóóra keretében a szülő kezdeményezésére a gyermekkel foglalkozó pedagógusok a gyermek fejlettségéről részletes tájékoztatást adnak december 1.-15 között. Fejlesztő pedagógus, logopédus, pszichológus csak abban az esetben, ha a gyermek jár hozzá csoporton kívüli fejlesztésre.

AD-E AZ ÓVODA SZAKVÉLEMÉNYT A SZÜLŐI KÉRELMEKHEZ?
Az óvoda kizárólag a szülő kérésére állít ki pedagógiai véleményt.

KITŐL KÉRHET A SZÜLŐ ÓVODAI SZAKVÉLEMÉNYT?
Elsősorban a gyermek óvodapedagógusától. Ezen kívül, ha csoporton kívüli fejlesztésre jár a gyermek, attól a szakembertől, aki a fejlesztést végzi: fejlesztő pedagógus, logopédus, pszichológus. Annak a gyermeknek, aki csoporton kívüli fejlesztésben nem részesül, csak az óvodapedagógusok állíthatnak ki pedagógiai szakvéleményt. Szakvélemény iránti kérésüket legyenek kedvesek december 06-ig jelezni a pedagógusainknak.

MIT VIZSGÁL AZ OKTATÁSI HIVATAL?
Az eljárás során azt vizsgálja, hogy a gyermek értelmi, lelki, szociális és testi fejlettségének állapota eléri-e az iskolába lépéshez szükséges szintet. Ha a szülő nem mellékel kérelméhez igazoló dokumentumot, vagy azokból nem lehet minden kétséget kizáróan megállapítani a gyermek fejlettségi szintjét, az Oktatási Hivatal pedagógiai szakértői bizottság kirendeléséről gondoskodik.

HOGYAN FOLYIK AZ ELJÁRÁS?
Amennyiben a kérelem és a kérelemhez csatolt dokumentumok alapján a tényállás tisztázott, a Hivatal a kérelem beérkezését követően 8 napos határidővel (postai kapcsolattartás esetén postai úton, ügyfélkapus kapcsolattartás esetén a kérelmező ügyfélkapus tárhelyére elektronikus úton) megküldi a döntést.
Amennyiben szakértő kirendelésére, egyéb dokumentumok, adatok beszerzésére van szükség a döntés meghozatalához, a Hivatal a kérelem beérkezését követően 50 napon belül küldi meg a döntését.







HOGYAN LEHET BENYÚJTANI A KÉRELMET?
1. Elektronikusan Oktatási Hivatal honlapján (www.oktatas.hu) Ügyfélkapu+ vagy DÁP azonosítással elérhető elektronikus felületen keresztül elektronikus úton (mely teljesen ingyenes, ráadásul gyors és biztonságos ügyintézést tesz lehetővé) Az Ügyfélkapu+ vagy DÁP segítségével beküldött kérelmek esetében az Oktatási Hivatal az eljárásban meghozott döntéseket kizárólag a kérelmező ügyfélkapus tárhelyére küldi meg, amelyet javasolt tartós tárhelyre elmenteni, ellenkező esetben csak 30 napig érhető el.

2. Postai úton, a következő címre küldve: Oktatási Hivatal Budapest 1982.
A postai úton feladott kérelmet javasolt ajánlott könyvelt postai küldeményként feladni annak érdekében, hogy a levél útját a feladó a Magyar Posta nyomkövető szolgáltatásán keresztül nyomon tudja követni.
Postai kapcsolattatás esetén az Oktatási Hivatal az eljárásban meghozott döntéseket kizárólag postai úton küldi meg a kérelemben megadott postacímre (ami lehet tartózkodási hely is.)

E-mailben benyújtott kérelmeket a Hivatal nem fogadja be, e-mailben küldött dokumentumok alapján a tankötelezettség halasztására irányuló eljárás nem indul meg.

3. Papíron szabadon megfogalmazva postai úton beküldve. Ebben az esetben feltétlenül szükséges az alábbi adatokat feltüntetni:
• a gyermek azonosító adatai: név, születési hely, idő, anyja születési neve, oktatási azonosító, lakcím, tartózkodási hely
• a kérelmező adatai: név, levelezési cím, e-mail cím, telefonszám
• a gyermek jelenlegi intézménye: óvoda neve, OM azonosítója, címe:
Óbudai Százszorszép Óvoda; 034274; 1032 Budapest, Reménység utca 6. (ezeket az adatokat kell megadni a Színes Gyerekkertbe járó gyermekek esetében is)
• indoklás: a gyermek milyen egyéni adottsága, sajátos helyzete indokolja, hogy egy évvel később kezdje meg tankötelezettsége teljesítését.
• a kérelmező büntetőjogi felelőssége tudatában tett nyilatkozata arról, hogy a kérelmet a szülői felügyeletet gyakorló másik szülő egyetértésével nyújtja be vagy nem szerezhető meg a másik szülő aláírása, vagy nyilatkozat arról, hogy a szülői felügyeleti jogot csak a kérelmező gyakorolja.
• A kérelmező beleegyező nyilatkozata arról, hogy amennyiben a kérelem elbírálásához szakértői bizottság kirendelése szükséges, az Oktatási Hivatal a kérelmező és a gyermek adatait a szakértői bizottság számára továbbítja, továbbá hogy amennyiben a kirendelt szakértői bizottság vizsgálata alapján a pedagógiai szakszolgálatok működéséről szóló 15/2013.(II.26.) EMMI rendelet szerinti szakértői vélemény kibocsátása, vagy további vizsgákat is szükséges, a szakértői bizottság a rendelet 17.§(7) bekezdése szerint jár el.
• dátum, aláírás

HOL ÉS MIKOR ÉRHETŐ EL A KÉRELEM ŰRLAP? Az űrlap és a kitöltési útmutató 2024. december 27-től itt lesz elérhető: https://ohtan.oh.gov.hu


HOGYAN TÖLTHETŐ KI A KÉRELEM?
4. Ügyfélkapu+ vagy DÁP-on keresztül: Ügyfélkapus azonosítást követően, elektronikus űrlap használatával: a kitöltött elektronikus űrlapot véglegesítés után az Oktatási Hivatal elektronikus felületén kell beküldeni. Az ügyfélkapus azonosítással használható elektronikus űrlap kitöltése és beküldése előtt olvassa el a kitöltési útmutatót! Az űrlap kitöltése önmagában nem elegendő, a véglegesítés után be is kell küldeni a „Kérelem beküldése” gombra kattintva!

5. Papír alapú kérelem: az elektronikusan kitöltött, kinyomtatott és kézzel aláírt űrlapot postai úton kell megküldeni az Oktatási Hivatalnak. Oktatási Hivatal, Budapest 1982.

KÉRVÉNYEZHETŐ-E A TANKÖTELEZETTSÉG KORÁBBI MEGKEZDÉSE? Igen, feltéve, ha a gyermek az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget eléri. Ebben az esetben is az Oktatási Hivatalhoz kell a szülőnek a kérelmet benyújtani 2025.január 18-ig.

MILYEN ESETBEN NEM KELL KÉRELMET BENYÚJTANI?
Nincs szükség a kérelem benyújtására, ha az illetékes pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottsága a sajátos nevelési igény (SNI), illetve a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség (BTMN) megállapításával összefüggésben, a kérelem benyújtására nyitva álló határidő lejárta előtt (2025 .január 18. ) kiállított szakvéleménye tartalmazza azt a javaslatot, hogy a gyermek részesüljön további egy évig óvodai nevelésben. Ez csak az SNI vagy BTMN gyermekek esetében releváns! A Szakértői Bizottság szakértői véleménye kötelező érvényű, a szülő ezt nem hagyhatja figyelmen kívül és nem dönthet úgy, hogy mégis iskolába íratja gyermekét.

MIT KELL TENNI A JAVASLATOT TARTALMAZÓ SZAKÉRTŐI VÉLEMÉNY ILLETVE AZ OKTATÁSI HIVATALI HATÁROZAT BIRTOKÁBAN?
A szakértői véleményt az óvodában minél előbb bemutatni, mely alapján az óvoda a köznevelési információs rendszerben (KIR) rögzíti a tankötelezettség egy évvel való elhalasztását. Ebben az esetben nincs szükség a tankötelezettségi halasztási kérelem benyújtására.
Kérjük az Oktatási Hivatali határozatot is minél előbb bemutatni az óvodában! Ebben az esetben az Oktatási Hivatal rögzíti az óvodában maradás tényét a KIR rendszerben, de az intézménynek fontos információ a határozat tartalma.


AZ OKTATÁSI HIVATAL TÁJÉKOZTATÓJA:

www.oktatas.hu / Köznevelés / Tankötelezettség /
Tankötelezettség-kezdési időpont halasztása


www.oktatas.hu / Köznevelés / Tankötelezettség /
Tankötelezettség korábbi megkezdése
Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

Adó 1%

Kérjük, ha tehetik, személyi jövedelemadójuk 1%-ával támogassák alapítványainkat.

Százszorszép Alapítvány

Adószám: 18056927-1-41

Színes Gyermekvilág Alapítvány

Adószám: 18211944-1-41